ΤΑ ΜΕΘΕΟΡΤΑ ΤΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ ΜΝΗΜΗΣ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ ΤΟΥ ΘΕΟΛΟΓΟΥ ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΚΑΡΒΑΛΗ ΚΑΒΑΛΑΣ

Με ιδιαίτερη λαμπρότητα εορτάστηκε και εφέτος το διήμερο 24 και 25 Ιανουαρίου στην Ιερά Μητρόπολη Φιλίππων, Νεαπόλεως και Θάσου η επέτειος μνήμη του αγίου Γρηγορίου του Θεολόγου στο ιερό Προσκύνημα της Νέας Καρβάλης, όπου φυλάσσονται τα ιερά λείψανα του αγίου και των μελών της αγίας οικογενείας του, τα οποία με πολύ ευλάβεια μετέφεραν από το Κέλβερι της Καππαδοκίας οι πρόσφυγες πρόγονοί μας και εναπέθεσαν στην Νέα Καρβάλη, μαζύ με άλλα εκκλησιαστικά κειμήλια από τις αλησμόνητες πατρίδες.
Όπως συνηθίζεται από μακρών χρόνων, την πρώτη Κυριακή μετά την εορτή (27-1-2019) ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Φιλίππων, Νεαπόλεως και Θάσου κ. Στέφανος τέλεσε την Θεία Λειτουργία στον ιερό προσκυνηματικό Ναό του αγίου Γρηγορίου του Θεολόγου Νέας Καρβάλης, με την συμμετοχή πολυπληθούς εκκλησιάσματος, κατά την οποία εχειροτόνησε Διάκονο έγγαμο νέο από την πόλη της Καβάλας.

Εκ του Γραφείου Τύπου
της Ιεράς Μητροπόλεως